Dlaczego zająłem się ezoteryką?

fraktal 12

Dlaczego?... Już sam tytuł został źle sformułowany, ponieważ samo słowo „dlaczego” wnosi nutę pretensji. Pytając się kogoś: 

„dlaczego to robisz?” – kierujemy w jego stronę zarzut – choć może nieświadomie – że nie powinien tego robić. Lecz ja w tym momencie odpowiem z premedytacją pytaniem: Dlaczego miałbym tego nie robić? Może robię to z tych samych powodów, dla których codziennie się golę, albo używam mydła do mycia? Wszystko jedno, ten powód jest tak samo prozaiczny jak każdy inny i nie powinien wywoływać zdziwienia. Gdyby jednak wywoływał zdziwienie, to może świadczyć jedynie o ograniczeniach pytającego.

No dobrze, tylko, że samo filozofowanie nad pytaniem niczego wartościowego nie wnosi, natomiast odpowiedź na nie, może coś dodać. Otóż ezoteryka to przecież jakaś tajemnica, jakaś ukryta wiedza. Wiedza ukryta we wnętrzu, a nie na zewnątrz. Po tę wiedzę nie musimy gonić na „koniec świata” i szukać jej w niedostępnych miejscach, nie odkrytych przez poszukiwaczy labiryntach przeszłości. Wiedza ezoteryczna to wiedza wewnętrzna, ukryta w nas samych. Stąd też jest ona bliżej nas niż mogłoby się wydawać – tylko, że coś jej strzeże.

A co jej strzeże tak naprawdę? 

Filozofia o Bogu

fet05 06- Pozwólcie, że wyjaśnię wam problem jaki nauka ma z religią.

Niewierzący profesor filozofii stojąc w audytorium wypełnionym studentami zadaje pytanie jednemu z nich:

- Jesteś chrześcijaninem synu, prawda?

- Tak, panie profesorze.

- Czyli wierzysz w Boga.

- Oczywiście.

- Czy Bóg jest dobry?

- Naturalnie, że jest dobry.

- A czy Bóg jest wszechmogący? Czy Bóg może wszystko?

- Tak.

- A Ty - jesteś dobry czy zły?

- Według Biblii jestem zły.

Na twarzy profesora pojawił się uśmiech wyższości.

- Ach tak, Biblia!